2018

„Układanka” Natalia Nowak-Lewandowska

„Układanka” to pierwszy kryminał napisany przez Natalię Nowak-Lewandowską. Pierwszy i na szczęście nie ostatni. Bo jak się okazało „Układanka” to pierwsza część serii kryminałów obyczajowych. I to jest bardzo dobra wiadomość, bo pierwszy tom „Teorii gier” to bardzo dobry i obiecujący początek!

Kiedy pewnego dnia w Lesie Murckowskim zostają odnalezione kości, które okazują się szczątkami ludzkimi, Julianna, dziennikarka lokalnej gazety angażuje się w sprawę i dąży do jej wyjaśnienia. Postanawia sama bawić się w detektywa i dowiedzieć, co się stało. Z racji tego, że jej brat Jakub jest policjantem, dziewczyna ma dostęp do większej ilości informacji niż każdy inny dziennikarz w mieście. A że umie to wykorzystać, to bardzo pomaga jej w pracy.

Julianna mimo trudnej przeszłości, dramatycznych przeżyć i nałogu, stanęła na nogi i wiedzie całkiem normalne życie. Nie patrzy w przeszłość, nie planuje przyszłości, żyje tym co tu i teraz. To że znajduje się w takim a nie innym miejscu zawdzięcza Jakubowi, który przed laty uratował jej życie i wyciągnął z naprawdę głębokiego życiowego dołka.

Teraz on sam zmaga się z żałobą, trudną miłością do nastoletniej córki, która tak bardzo przypomina zmarłą matkę. Do tego sam nie wie jak wpakował się w małżeństwo z rozsądku z kobietą, której wcale nie kocha. Przed żoną Weroniką, żałobą i domem ucieka w pracę i to jej poświęca cały swój czas.

Jego nastoletnia córka Majka też nie potrafi odnaleźć się w nowej dla niej sytuacji, w której zabrakło mamy, pojawiła się macocha, a ojciec jest, ale jakby go nie było.

Natalia Nowak-Lewandowska napisała naprawdę dobrą, ciekawą i wciągającą książkę. Jest w niej zbrodnia, tajemnica, szokująca prawda i bohaterowie o dwóch twarzach.

Książka mimo że jest kryminałem, napisana jest takim językiem, że czyta się ja lekko i bardzo przyjemnie. Napięcie rośnie stopniowo, a rozwój akcji powoduje, że z każdą kolejną stroną coraz ciężej oderwać się od książki.

Główni bohaterowie to bardzo ciekawe postacie, każdy z nich ma swoje problemy i każdy na swój sposób próbuje sobie z nimi poradzić.

Julianna próbuje żyć tylko pracą i nie budować innych relacji poza tymi zawodowymi.

Jakub pogrążony w żałobie nie umie poradzić sobie z bólem po stracie żony.

Majka, zagubiona nastolatka.

I Weronika – żona Jakuba, która znosi obojętność męża i niechęć pasierbicy, na swój własny sposób…

Jakie tajemnice skrywają bohaterowie?

Jaka szokująca prawda wyjdzie na jaw?

Kto okaże się człowiekiem o dwóch twarzach?

Koniecznie sięgnijcie po „Układankę”, bo to naprawdę bardzo dobra książka. Autorka po raz kolejny udowodniła, że nie boi się trudnych tematów i że bardzo dobrze umie o nich pisać. Na mnie książka zrobiła naprawdę dobre wrażenie. Bardzo więc się ucieszyłam, kiedy na ostatniej stronie książki zobaczyłam napis: „Ciąg dalszy nastąpi”. Czekam na to z niecierpliwością!

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Wydawnictwu Replika.

17 komentarze o recenzji “„Układanka” Natalia Nowak-Lewandowska”

 1. No i jak nie przeczytać takiej książki, po tak wspaniałej recenzji !!!
  Oby mi starczyło życia na przeczytanie tych wszystkich książek.

  1. Chyba trzeba poszukać leku na nieśmiertelność! Bo ja też się boję, że nie starczy mi życia na to wszystko co mam w planach czytelniczych zwłaszcza, że ciągle wychodzi coś nowego!

  1. Autorka świetnie pisze więc jeśli podobały Ci się poprzednie to ta na pewno też Ci się spodoba! A ja już wypatruję kolejnej premiery!

 2. Bardzo ciekawa, konkretna i zachęcająca do lektury recenzja 🙂 Z pewnością sięgnę po „Układankę”, tzn. jak tylko ogarnę stosik, który czeka na swoją kolej 😉 Jak widzę wszyscy mamy ten sam dylemat, zdecydowanie za mało czasu na czytanie 😉

  1. O tak, jakbyśmy mogli tylko czytac i czytać …
   Ale ta książka zdecydowanie jest warta aby ją przeczytać! Więc dołącz ja do swego stosiku 😉

 3. Właśnie szukałam prezentu dla amatorki kryminałów i czuję się przekonana, że Układanka to dobry wybór 🙂 A i sama chętnie przeczytam.

  1. Bardzo dobry wybór a i przyszłościowy bo na kolejne okazje będzie można kupić kolejne części ???

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.